5/19/2015

17 maj w Norwegii

17 maj w Norwegii
Wybrałam się wczoraj do centrum Stavanger, aby zobaczyć pochód z okazji 17 maja, dnia konstytucji. Jest to jeden z najważniejszych dni w Norwegii i zarazem jeden z moich ulubionych w tym kraju. Norwedzy bardzo hucznie i radośnie obchodzą dzień 17 maja, aż miło patrzeć i ciepło się robi na sercu. Ludzie śpiewają, wykrzykują hipp hipp hurra, życzą sobie wszystkiego najlepszego, cieszą się i jedzą dobre jedzenie. Jest to jedyny dzień, w którym można spotkać taki tłum ludzi w centrum Stavanger. Było to coś nadzwyczajnego, tym bardziej, że Norwegowie przebierają się na tę okazje w regionalne stroje zwane bunad.

Z początku pogoda nie zbyt dopisywała, a ja chcąc zaznać wiosny stałam w deszczu w cienkiej kurtce bez kaptura, jedząc sobie lody. Na szczęście po niedługim czasie wyszło piękne słońce, o które chyba wszyscy prosili. :) Ja akurat trafiłam na pochód russ, dla których jest to równie ważny dzień. Russ to absolwenci szkoły średniej, a 17 maj jest zakończeniem ich 13 letniej nauki. Bardzo lubię ten dzień, mimo że nie jestem Norweżką. Lubię, kiedy ludzie się jednoczą. :)

5/14/2015

poranek

poranek
Obudziłam się dzisiaj dość wcześnie. Schodząc po schodach w kierunku łazienki, zauważyłam za oknem futrzastego sąsiada, który wylegiwał się na dachu. Niestety nigdy wcześniej nie mieliśmy okazji się poznać. Uwielbiam koty, więc wpatrywałam się w niego przez chwilę, kiedy wreszcie on również mnie zauważył. Zaprzyjaźniliśmy się z łatwością. Jest to norweski kot leśny, można je spotkać tutaj na każdym kroku, są piękne. To małe istnienie uczyniło mój poranek lepszym, :) Dawno nie pisałam na blogu, ale chciałabym wrócić i pomyślałam, że taki lekki post o niby niczym, na początek będzie jak znalazł. Jak widać na zdjęciu maj w Norwegii nie rozpieszcza nas wspaniałą pogodą.
Do szybkiego następnego... :)
xoxo Lejdish
Copyright © 2014 Lejdish blog , Blogger